ÍZEKRE SZEDVE

ÍZEKRE SZEDVE

Share this post

ÍZEKRE SZEDVE
ÍZEKRE SZEDVE
Eddig te is rosszul pakoltál a hűtőbe? - ÍZEKRE SZEDVE alapozó

Eddig te is rosszul pakoltál a hűtőbe? - ÍZEKRE SZEDVE alapozó

Ebben a sorozatban tényleg az alapoknál fogjuk kezdeni, hogy aztán szépen egymásra építve a főzést az unalmas rutinból egy játékos, szabad és örömteli programmá alakítsuk.

Kárai Dávid's avatar
Kárai Dávid
Feb 12, 2025
∙ Paid
12

Share this post

ÍZEKRE SZEDVE
ÍZEKRE SZEDVE
Eddig te is rosszul pakoltál a hűtőbe? - ÍZEKRE SZEDVE alapozó
Share

Tegye fel a kezét, ki az aki megfogadta, hogy az idei évben többet fog főzni!? Vagy esetleg azt, hogy tudatosabban, egészségesebben szeretne étkezni? Hogy kevesebbet fog rendelni? Az a jó hírem, hogy ezzel nem vagy egyedül viszont a legjobb helyen, hogy sikerrel járj!

A tudatos és gyors konyhai működéshez azonban először az alapokat kell közösen gatyába ráznunk. Arról nem is beszélve, hogy a több, mint 3200 ‘Ízekre szedve’ klubtag (teljesen érthetően) más-más tudással rendelkezik, úgyhogy arra gondoltam készítek egy olyan kalauzt az alapokról, amihez mindig vissza lehet nyúlni. Amire a későbbi bejegyzésekben én is hivatkozni tudok és amit az új belépők is bármikor könnyen visszakereshetnek és elsajátíthatnak.

Az alapozó témáiban biztosan lesznek olyan elemek, amelyek ismerősen csengenek majd, de az is fix, hogy még olyan témákban is, amiben otthonosan mozogsz, tudok majd új ötleteket adni. Például tudod, hogy hogyan érdemes a hűtőben lévő polcokat berendezned? Vagy azt, milyen tartós élelmiszereket jó betáraznod a kamrába, ha váratlanul kell összedobni valamit? Na ugye!

Tényleg az alapoknál fogjuk kezdeni, hogy aztán szépen egymásra építve a főzést az unalmas rutinból egy játékos, szabad és örömteli programmá alakítsuk. Végülis az egész Ízekre szedve klub erről szól, nem?

Felpakoljuk a hűtőt, átnézzük a fagyasztót és a kamrát. Megszabadulunk minden felesleges konyhai eszköztől, és megtartjuk azt, amire tényleg szükséged van. Utána átveszünk sok-sok alapreceptet, olyanokat amelyekhez bármikor biztonsággal nyúlhatsz és olyanokat is, amiket nem csak egy, hanem sok-sok ételhez és változatban használhatsz. Bontunk csirkét, filézünk halat és menüt tervezünk és mindezt egy gyorstalpaló program keretében. Indulhatunk?

Dávid

Hogyan rendszerezd a hűtőd?

Hűtőzónák megértése

A hűtő takarítását és rendszerzését én a vendéglátós időszakomból hozom magammal, mert ott, - érhető okokból - muszáj szigorú szabályokat betartani, ami aztán akarva-akaratlanul az emberen ragad és a végén hazaviszi a munkát és otthon is hasonlóan jár el. Így történt ez velem is, azóta legalább havonta egyszer teljesen kipakolom a hűtőt, áttakarítom és újrainstallálom. De miért is fontos ez?

Egyrészt az ember képbe kerül azzal, pontosan mi van a hűtőjében. Szerintem mindannyian jártunk már úgy, hogy felbukkant egy-egy elfelejtett alapanyag, szósz, ne adj isten a két héttel ezelőtti maradék csirke. Másrészt a rendszeres takarítással megelőzhetjük, hogy elszaporodjanak a baktériumok és kórokozók, ezáltal tovább eltarthatóak, frissek és fogyaszthatóak lesznek a hűtőben tárolt élelmiszerek.

Oké, kipucoltuk a hűtőt, áttöröltük a polcokat, de hogyan tovább? Nos, a bepakolásnak is van egy módszertana, mivel a hűtőben különböző hőmérsékleti zónák találhatóak. Azt már az általános iskolai fizikai óra megtanultuk, hogy a meleg levegő felszáll és nincs ez másképp a hűtőben sem. Persze egy jól működő gép esetében nem kell nagy különbségekre gondolni, csupán egy-két fokra, de ez pont elég lehet ahhoz, hogy valami gyorsabban tönkremenjen. . Az élelmiszereket ennek megfelelően az alábbi rendszer szerint érdemes elhelyezni, hogy tovább frissek maradjanak.

Mit tárolj és hogyan?

Készételek és maradékok: Legfelső polcon, jól záródó tárolóban. Írd rá a dátumot, hogy tudd, meddig fogyasztható.

Tejtermékek: A középső polcon, hűvösebb helyen tárold. A tejtermékeket mindig zárt csomagolásban vagy dobozban hagyd.

Hús és hal: Mindig az alsó polcon, mert itt van a leghűvösebb és, hogy elkerüld a csepegés miatti szennyeződést. A nyers húsokat, halakat mindig egy külön dobozban vagy tányéron tartsd, így elkerülhető, hogy csepegés esetén beszennyezzék a hűtőt és a többi ételt.

Zöldségek és gyümölcsök: Zöldségtároló fiókban, külön zöldség- és gyümölcsrekeszekben. Ne mosd meg a zöldségeket és gyümölcsöket tárolás előtt, mert a nedvesség gyorsíthatja a romlást. Kerüld a gyümölcsök és zöldségek keverését, mert a gyümölcsök etilént bocsáthatnak ki, ami egy természetes érési gáz. Ez a gáz gyorsítja a zöldségek és más, etilénre érzékeny élelmiszerek érését és romlását, azaz ha a gyümölcsöket és zöldségeket együtt tárolod, a zöldségek hamarabb megpuhulnak, foltosodnak vagy megromlanak.

Alapvető rendszerezési szabályok

Kategorizálj: Hasonló típusú élelmiszereket tarts egymás közelében (pl. tejtermékek, húsok, szószok), egyfelől a korábban már említett hőmérsékleti zónák miatt, másfelől könnyebb lesz így a (családban mindenkinek) megtalálni a hűtőben azt, amit éppen keres.

"FIFO" elv: A FIFO nem más, mint egy mozaikszók az angol „first in, first out” kifejezésből. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha van olyan alapanyag, vagy élelmiszer, amit rendszeresen újravásárolsz, érdemes mindig a rövidebb szavatosságú termékeket előre helyezned a polcon, a frissebbeket hátra. Nálunk ilyen például a joghurt vagy a túró, amiből rendszerint több csomag is található a hűtőben, ezzel a módszerrel mindig azt bontjuk meg és fogyasztjuk el, amelyik hamarabb lejárna.

Használj átlátszó tárolókat: Zárt, de átlátszó dobozokban tárolj mindent, hogy az ételek ne szennyeződjenek egymással, de mégis láthatóak legyenek. Ez leginkább a helytakarékosságot segíti, mert adott esetben a nagyobb zöldségtároló rekeszekbe könnyebben és praktikusabban be lehet pakolni, ha dobozba teszed az alapanyagokat.

Címkézz és dátumozz: A maradékokat vagy felbontott csomagokat lásd el dátummal. Ideális esetben rögtön kettővel: mikor készül és meddig fogyasztható. De persze már az is elég, ha a készítés dátumát feltünteted, mert van, hogy nehéz visszaidézni, mikor is csináltad pontosan azt a töltött paprikát.

Forgatható tálcák: Volt egy idő, amikor kismillió, felbontott szósz, savanyúság és lekvár felhalmozódott a hűtőnkben, ilyenkor nagy segítség volt, egy forgatható tálca, hiszen ezt használva nem kell mindent kipakolni az adott polcról, hogy elérd a hátul lévő majonézes flakont.

Mit ne tegyél a hűtőbe?

Oké, szerintem eleget beszéltem arról mit és hogyan pakolj a hűtőbe, de még nem esett szó arról, mi az amit viszont nem érdemes ott tárolnod, pedig ez is legalább olyan fontos.

Vannak egyrészt gyümölcsök és zöldségek, amelyek nem szeretik a hideget:

Paradicsom: A hidegben elveszíti az ízét, és az állaga lisztes, gumiszerű lesz. Szobahőmérsékleten tárold.

Burgonya: A hideg hőmérséklet megváltoztatja a keményítőt cukorrá, ami befolyásolja az ízt és a textúrát. Tárold hűvös, száraz helyen.

Vöröshagyma és fokhagyma: A hűtő nedvessége penészesedést okozhat, és megrövidíti az eltarthatóságot. Tartsd szellős, száraz helyen.

Avokádó (éretlen): A hűtőben megáll az érési folyamat. Szobahőmérsékleten érleld, majd ha megérett, hűtőben tárolhatod.

Banán: A hideg megbarnítja a héját és megállítja az érési folyamatot. Szobahőmérsékleten hagyd érni.

Tojás: A tojást csak nyáron, melegben érdemes a hűtőben tartani, máskülönben semmi szükség nincs rá, csak a helyet foglalja a többi alapanyag elől.

Méz: Kristályosodik a hűtőben, pedig szobahőmérsékleten hosszú ideig eltartható.

Kenyérfélék: A hűtőben gyorsabban kiszáradnak, morzsásak lesznek. Tartsd szobahőmérsékleten, és ha hosszabb ideig szeretnéd megőrizni, fagyaszd le.

Néhány extra tipp:

Minden hűtőben található ventillátor és szellőző, ahol a levegőt keringeti a gép. Bepakolásnál ügyelj arra, hogy ezeket mindig hagyd szabadon, hogy zavartalan legyen a működés. Így általános szabály az is, hogy ne zsúfold túl a hűtőd, hogy a levegő egyenletesen és szabadon tudjon keringeni benne.

A külső szellőzőket, főleg nyáron, a kánikula idején érdemes kitisztítani, kiporszívózni, hogy könnyebben tudjon dolgozni a gép.

Ha nem bízol meg teljesen a hűtőben és annak hőmérsékletében, vagy éppenséggel csak fokozatokat tudsz állítani rajta, pontos hőmérsékletet nem, akkor már egy-két ezer Forintért is be tudsz szerezni hűtőkompatibilis hőmérőt, amellyel csekkolhatod az hűtési teljesítményt és a tényleges hőfokot.

Szagmentesítésre használhatsz egy kis tálba kiszórva szódabikarbónát vagy őrölt kávét.

A fűszernövények és saláták elképesztően sokáig eltarthatóak ha egy konyhai papírtörlőt benedvesítesz, lefekteted egy doboz aljára, erre teszed rá az alapanyagot és lezárod. Ugyanígy doboz helyett használhatsz jól záródó műanyag zacskót is.

A fent leírtak persze tudom, hogy egy ideális és tökéletes világban működnek mindig. Van hogy több maradék étel gyűlik össze, mint ami a felső polcon elférne és van olyan is, hogy egyes alapanyagok összekeverednek és borul a rend. Ezzel nincs is az égvilágon semmi baj! A lényeg, hogy törekedj a fenti szabályokra és amit tudsz, igyekezz betartani belőlük, hiszen egy jól rendszerezett hűtő segít pénzt és időt megtakarítani, megkönnyíti az ételek elkészítését, és minimalizálja a pazarlást is.

Tonhalas-paradicsomos spagetti

This post is for paid subscribers

Already a paid subscriber? Sign in
© 2025 Kárai Dávid
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start writingGet the app
Substack is the home for great culture

Share