Kókuszkocka felrázva: A süti, ami zöld utat kapott 🍵🥥
Ha imádod a kókuszt, a fehér csokit és a matchát, akkor ez a süti zöld utat kap nálad is! Puha, krémes, ropogós – egy klasszikus felfrissítve.
Hogy honnan jött a matchás kókuszkocka ötlete, arra már nem emlékszem, de eredetileg a Hachi étlapjára szántam. Végül azonban úgy döntöttünk, hogy egyszerűbb desszertekkel indítunk, így a miso sajttorta és a matcha tiramisu maradt az étlapon.
Viszont mindenkinek annyira tetszett az ötlet, és a próbasütések során kiderült, hogy ez egy impozáns és látványos desszert, hogy nem akartam a fiókban tartani – így most megosztom veletek.
A különlegessége (a matchán kívül) az, hogy a piskóta maga is háromszorosan kókuszos: kókuszreszelék, kókuszzsír és kókuszkrém is van benne. Utóbbi esetében fontos, hogy valóban kókuszkrémet használjunk, ne kókusztejet. Tegyük is tisztába ezeket a fogalmakat:
Kókuszital: Klasszikusan Tetra Pak csomagolású, literes kiszerelésben kapható, és körülbelül 5-6% kókuszt tartalmaz.
Kókusztej: Konzervben vagy kartondobozban kapható, és már kb. 70%-os kókusztartalommal bír.
Kókuszkrém: Közel 100% kókuszból áll.
Nem mindegy, melyiket használjuk, mert a kókusztartalom befolyásolja a sűrűséget, a zsírosságot és az ízt is. Ebben a receptben a kókuszkrém helyett esetleg működhet a kókusztej is, de a kókuszital már nem megfelelő.
Mivel én jó nagy kókuszkockákat készítettem, hogy igazán szaftos legyen a végeredmény, nem elégedtem meg azzal, hogy csak bemártottam őket – a közepükre is kentem egy adag krémet. Egyébként ez teljesen megszokott az ausztráloknál, akik lamington néven készítenek kókuszkockákat, lekvárral megkenve.
A matcha mennyisége mindenhol csak irányadó – ha zöldebbre, intenzívebbre szeretnéd, bátran tehetsz még hozzá. Ugyanakkor, ha jó minőségű matchát használsz, erre valószínűleg nem lesz szükség. Amikor kiraktam a fotót, sokan kérdezték, milyen matchát használok. Én a Zhao Zhou Matcha Daimatsu-t választom, amely sütéshez és főzéshez is kiváló, de teaként elkészítve is fantasztikus. Gyönyörű, vibráló zöld színe van, selymes, diós jegyekkel.
Ez eddig az “otthoni” verzió volt. Viszont a hétvégén elkészítettem ennek egy “deluxe” változatát, amely ugyan nem igényel sokkal több tudást, de több elemből áll, így az elkészítése is több időt vesz igénybe. Ezt a felturbózott változatot vittem el a pusztazámori “szakmailag ÉHESEK” vacsorára, ahol szemmel láthatóan nagy sikere volt – alig győztem újratölteni a tálcákat. Írtátok is, hogy ennek a receptjét is szívesen látnátok, úgyhogy rajtam ne múljon! A második verzió elkészítését is leírtam.
A deluxe változat annyiban tér el az eredetitől, hogy nem a közepét kentem meg krémmel, hanem a tetejére nyomtam a mascarponéval felvert habot. Erre került egy földimogyorós-szezámos praliné és egy kevés pirított kókuszchips, hogy egy ropogós elemet is kapjon.
A deluxe változat krémjét érdemes megjegyezni, mert mascarpone nélkül is tökéletes bármilyen vaníliás habnak sütemények, piték vagy torták tetejére. Mascarponéval gazdagítva pedig egy testesebb krémet kapunk, amely szuper tortarétegnek is. Ebben az esetben figyeljünk arra, hogy csak kevés porcukrot adjunk a mascarponéhoz. Ennél a receptnél viszont nem tettem bele, mert az olajos magos karamellkrém a tetején megadta a szükséges plusz édességet.
Matchás-fehércsokis kókuszkocka - otthon
HOZZÁVALÓK:
A krémhez:
2,5 g lapzselatin (kb. 1,5 lap)
200 ml kókusztej
150 g fehér csokoládé
A piskótához:
50 g kókuszreszelék
370 g kristálycukor
290 g finomliszt
15 g sütőpor
175 g tej
100 g kókuszzsír
100 g kókuszkrém (vagy kókusztej)
8 tojás, szétválasztva
1 csipet só
A mártáshoz:
200 ml kókusztej
50 g fehér csokoládé
5 g matchapor
A bundához:
150 g kókuszreszelék
6 g matchapor
ELKÉSZÍTÉS:
A krémhez a lapzselatint áztasd hideg vízbe. A kókusztejet melegítsd fel 80 fokra. A fehér csokoládét törd apróra egy műanyag kancsóba vagy tálba, és öntsd rá a felmelegített kókusztejet. A lapzselatinból nyomkodd ki a vizet, majd add ezt is a csokihoz. Az egészet botmixerrel keverd simára, a felszínét takard le fóliával, és tedd hűtőbe legalább 4 órára.
A piskótához késes betétű robotgépben a kókuszreszeléket, 100 g cukrot, a sütőport és 50 g lisztet dolgozd simára. A cél, hogy a kókuszdarabok minél kisebbek, finomabb állagúak legyenek a piskótában. Öntsd egy tálba, majd add hozzá a maradék lisztet.
Ugyanígy a késes betétű robotgépbe öntsd bele a kókuszzsírt, a kókusztejet, a tojások sárgáját és 80 g cukrot, dolgozd simára, majd keverd hozzá a tejet is.
Öntsd az egészet a korábban összeállított lisztes keverékre, és dolgozd simára. A tojások fehérjét egy csipet sóval kezdd el habosítani, majd amikor már 70%-ig felverted, folyamatos keverés mellett, három részletben add hozzá a maradék cukrot, és verj belőle kemény habot. A felvert tojáshabot három részletben forgasd a masszába, és óvatos mozdulatokkal keverd simára.
Egy 30x30 cm-es sütőforma alját béleld ki sütőpapírral, majd öntsd bele a masszát. 165 fokon, alsó-felső sütésen 35 percig süsd, amíg aranybarna nem lesz.
Vedd ki a sütőből, és hagyd kihűlni.
A mártogatáshoz a kókusztejet langyosítsd meg, szórd bele a matchaport, keverd simára, öntsd egy bögrébe, és hagyd kicsit hűlni, hogy sűrűsödjön.
A bundához a kókuszreszeléket öntsd egy tálba, szitáld rá a matchaport, és alaposan keverd össze.
Az összeállításnál vedd ki a krémet a hűtőből, és habverővel keverd át, hogy krémes és könnyű legyen az állaga. A piskótát vágd 5x5 cm-es darabokra. Szúrj villára egy piskótakockát, mártsd meg a kókusztejes lében, kendd meg a tetejét a kókuszkrémmel. Egy másik piskótát szintén márts meg, tedd a megkent piskóta tetejére, tapaszd össze, majd az egészet forgasd meg a kókuszreszelékben. Így folytasd, amíg a piskóta el nem fogy. Jót tesz neki, ha kicsit hagyod állni a hűtőben.